loading1
loading2
alt

Granit w architekturze ogrodowej – oczka wodne

category

Granit, marmur, piaskowiec...

author

Juliusz Ganicz

W części tego cyklu chciałbym zaprezentować Państwu podstawowe informacje o  zastosowaniu kamienia w architekturze ogrodowej, a w centrum naszej uwagi będą dziś oczka wodne.

Granit jest surowcem o bardzo szerokim zastosowaniu. Dużym zainteresowaniem cieszą się oczka wodne. Budowa ich nie wymaga specjalnych umiejętności. Oczka wodne można podzielić na dwie grupy: całoroczne i sezonowe. Zasadnicza różnica polega na objętości wody oraz napowietrzaniu.

Podstawowym budulcem są resztki kamienia, które zostają z produkcji np. nagrobków. Elementy kamienia są układane warstwowo na siebie (łączenie za pomocą cementu) wg własnego uznania – kolorystycznie, wielkościowo itp. Część ściany oczka ma przeznaczenie na kaskadę po której spływa woda – ma to za zadanie napowietrzyć zbiornik wodny oraz przemieszać wodę, aby w okresie zimowym wyeliminować zamarzanie oczka.

Do budowania oczka wodnego granitowego należy wcześniej przygotować materiał. Jak wspomniałem wcześniej w artykule można wykorzystać odpady z produkcji nagrobków granitowych.  Nagrobki granitowe są wycinane z dużych płyt granitowych (slabów).

Po zakończonym cięciu często pozostaje odpad o różnej wielkości. Od początku warto wiedzieć jaką techniką ma być budowane oczko wodne i w odpowiedni sposób segregować elementy granitowe. Należy również zwrócić uwagę, że elementy granitowe mogą być różnej grubości, tak więc nie tylko wielkością, ale również grubością należy układać materiał. Ponadto, aby osiągnąć najlepszy efekt wizualny, należy zwrócić uwagę, aby wszystkie kawałki granitowe, które będą widoczne na oczku były zakończone fakturą łupaną. Taka faktura jest najbardziej naturalna i ma najwięcej zwolenników. .

Kamień powstaje w trakcie naturalnych procesów, więc na jego barwę i użylenie kamieniarz nie ma żadnego wpływu, natomiast ma wpływ na prezentację surowca klientowi w trakcie zamawiania oraz na selekcję materiału.