loading
  • Pon-Pt 10:00-16:00 | Sob 10:00-14:00
granit z azji

Granit Polski czy Chiński?

Nagrobki wykonane są najczęściej ze skał magmowych lub metamorficznych, natomiast w budowlance wykorzystuje się również skały osadowe. W kamieniołomach na całym świecie wydobywa się duże bloki skalne, które następnie są cięte na płyty o różnej grubości (slaby). Slaby są polerowane, tak by uzyskać połysk. Wypolerowane płyty są cięte na poszczególne elementy, w których poleruje się zewnętrzne powierzchnie po cięciu lub frezuje i poleruje obrzeża.

Chcielibyśmy zwrócić uwagę na zdanie dot. skał, z których wykonywane są nagrobki – „obecnie nagrobki wykonane są najczęściej ze skał magmowych lub metamorficznych„. Przecież magma to magma. Czym może się różnić „magma polska” od „magmy meksykańskiej” lub „magmy chińskiej”? Odpowiedź jest prosta – niczym. Człowiek magmy nie stworzył, a więc nie ma znaczenia, na jakim kontynencie naszego globu został wydobyty kamień, który powstał z magmy wulkanicznej.

Wbrew obiegowej plotce, która jak mantra przekazywana jest z ust do ust Polaków chcielibyśmy obronić granit pochodzący z innych krajów. Ot, chociażby z Chin. Nie oznacza to, że nasze nagrobki są wykonywane wyłącznie z tego kamienia. Chcemy tylko pokazać Państwu, że nagrobki wykonywane z granitu wydobytego w Chinach niczym się nie różnią od nagrobków z kamienia wydobytego w Polsce, czy Standach Zjednoczonych lub Kanadzie.

 

Kamieniarstwo w chinach

Ktoś mądry kiedyś powiedział „jakie to ma znaczenie gdzie kilka milionów lat temu wulkan miał swoją erupcję?”. To prawda. W trakcie formowania się skał na naszym globie nie było podziałów, nie było państw. Erupcja wulkanów była całkowicie przypadkowa. To człowiek nadał granice, podporządkował sobie obszary i nazwał je. Jeden obszar nazwał Europa, podzielił na państwa, inny obszar nazwał Republika Chińska. Zatem wydobywany dzisiaj granit pochodzi z czasów „nie objętych podziałami”. Nie ma znaczenia, czy jest to kamień z Polski czy z Chin. Czy teraz widzą Państwo różnicę?
Kupując nagrobek należy zwrócić uwagę na grubość płyty granitowej, rodzaj użytego kamienia, a nie na kraj pochodzenia kamienia. Największą krzywdę wyrządzają Państwu lokalni sprzedawcy, których mylą Państwo z dyplomowanymi kamieniarzami.
Kamieniarz kupujący kamień z różnych kontynentów (w tym także z Chin) wykona dla Państwa nagrobek z płyty o grubości minimum 5 cm. Dobierze kamień, który nadaje się do ekspozycji na zewnątrz. Będzie to produkt trwały i godny upamiętnienia Państwa bliskich. Sprzedawca natomiast kupi kamień z niepewnego źródła – byle był tańszy – i Z Ł O Ż Y jak z klocków nagrobek, który z uwagi na cienką płytę pęknie, który z uwagi na nieodpowiedni rodzaj kamienia użytego do struktur zewnętrznych – przebarwi się.
Nie wiedzieć czemu – winę za te defekty nie poniesie pazerny i nieodpowiedzialny sprzedawca (nie mylić z kamieniarzem), który sprowadził tani ale gorszy kamień. Winą obarczy „chiński granit”.

Zapraszamy na nasz plac wystawowy, gdzie znajdą Państwo nagrobki wykonane z kamieni o grubości 5 cm i grubszych. Nasze wyroby (nagrobki, blaty kuchenne, parapety, schody, okładziny kominkowe) powstają w pracowni na terenie Gorzowa Wlkp. Kamień to nasz chleb, który szanujemy. Każda dostawa kamienia poddawana jest przez nas drobiazgowej kontroli. Zatem Państwo w produkcie finalnym dostają 100% naszej wiedzy i doświadczenia. W tym wszystkim zawarta jest życzliwość i dbałość o Państwa zadowolenie.

post-img
Prev post

Granit w architekturze ogrodowej - Oczka wodne

Next post

Renowacja napisów nagrobnych

post-img